OTC WHFB
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Általános Seregtaktikák

Go down

Általános Seregtaktikák Empty Re: Általános Seregtaktikák

Témanyitás  Boci 2013-03-28, 3:57 pm

MSU

Az MSU, azaz Multiple Small Units szerintem az egyik legtöbb intelligenciát és valószínüleg a legnagyobb játékélményt eredményező taktika a játékban. Több fórumon is készült már sokféle leírás és ismertető ebben a témakörben, ezért megpróbálok némi összefogalót adni róla (forrásnak leginkább az Arai.org -on megjelent írást használtam).
Előre bocsájtom, hogy ezt a taktikát természetesen nem mindenki tudja alkalmazni, abból kiindulva, hogy egyszerüen nincsenek meg hozzá a megfelelő erőforrásai (értsd nem képes gyors, jól manőverező egységek felállítására, vagy nem rendelkezik egyáltalán lövőegységekkel)
Mindenki számára nyilvánvaló ugyebár, hogy a 8. kiadás elsődlegesen a hordákról szól, illetve a nagy létszámú egységeket segíti, azonban nem minenki engedheti meg (vagy a magas ár, vagy a sereg típus miatt) ezen seregösszeállítást. Az MSU taktika szerintem ügyesen alkalmazva megoldást jelenthet az ilyen seregek kezelésére és könnyedén győzelemre juttathat jóval esélyesebbnek tartott ellenfelekkel vívott csatákban. Elég csak megnézni, néhány versenyt, ahol a leginkább leírt Wood Elf sereg simán behúzta a győzelmet az elitnek tartott seregek előtt.
Mi is az MSU és mik az alapvető követelményei:

Elég nagy divat volt (és szerintem még most is az) közöttünk az, hogy seregkünket 1 maximum 2 óriás halálcsillagra alapozzuk (40-50 fő savage ork/stormvermin/tombguard stb), gyilkológép karakterekkel belesűrítve 7-800 (extrémebb esetben akár 1000+) pontot és ezzel próbáljuk szétmorzsolni az ellenfelünket. Nos ha egy kicsit el tudunk szakadni, ezektől a beidegződésektől és át tudjuk állítani az agyunk könnyen nyerő csapattá válhatunk, ezen ellenefeleinkkel szemben.

A nagy számok törvénye:
Ahogy a neve is mutatja ennél a taktikánál elsődleges fegyverünk az ellenfél számbéli felülmúlása. Itt most elsődlegesen nem a modellszámra gondolok, hanem az csatatérre felhelyezett osztagok számára. Egy átlagos MSU seregösszeállítás körülbelül 15-20 osztagot tud kiállítani a csatatérre. Természetesen, mivel ezek az osztagok nem fognak 30-50 figurát tartalmazni, jelentős figyelmet kell fordítanunk az egyes egységtipusok arányára, de méginkább azok elhelyezésére. A leginkább megfelelő arány az ha a seregünk 1/3 részben lövő egységekből áll (akár hadigép, akár távolsági fegyverrel felszerelt gyalogo/lovas) felerészt közelharci csapat és a maradék 1/3 pedig support egységek (szóló monsterek/beastek/monstrous lények és karakterek).

A spórolás mindenek felett!
Mivel szükséges, hogy minél többegységgel álljunk fel, ahol lehetőségünk adódik spórolni kell az elköltött pontokkal. Ahelyett, hogy minden lehetséges opcióval felszereljük a csapatainkat inkább minimalizáljuk az elköltött pontokat (a csapataink nagy részének nem kell elit, mindenre felkészült egységnek lennie). Felesleges például minden osztagba zászlós, bajnokot állítani, spórolhatunk a varázstárgyakon(egység és karakter szinten is) valamint akár a páncélon is ha tehetjük. Minden megtartott ponton inkább állítsunk fel újabb és újabb egységeket. Alaptézis, hogy igyekezzünk minden csapattal 200 pont alatt maradni. Ideális esetben 100-150 pontos egységekkel tudunk operálni, melyek nem okoznak elvesztésükkor iszonyatos veszteséget.

Üss,amennyit csak tudsz
Kulcskérdés lehet, hogy a közelharci egységeink maximálisan ki tudják blastolni magukból az összes sebzéspotenciált. Vagyis törekedni érdemes arra, hogy a legtöbb támadással, vagy legnagyobb erővel szereljük fel azokat, illetve azokat az egységeket használjuk, melyek a leginkább veszélyt jelenthetnek a másikra. Könnyen előfordulhat, hogy nem tudjuk teljesen szétzúzni az elenfél nagyobb létszámú csapatát, de ilyenkor is törekedni kell, hogy minnél nagyobb veszteséget tudjunk okozni (vagyis a feláldozott csapatunk se adja ingyen az életét).

Oszdd meg és uralkodj
Mivel egy átlagosan felépített seregnél jóval több csapattal fogsz rendelkezni, nagyon nagy jelentősége lesz a mozgásfázisodnak. Elsődlegesen az MSU taktika azoknak a seregeknek kedvez, melyek mozgékonyak és jól manővereznek, de szinte minden seregben található egy két olyan egység, akik segítségünkre lehetnek. Használjuk a skirmishelő csapatokat, a warbeasteket, fast cavalrykat és szóló szörnyeinket minél gyakrabban még akkor is ha ezek statisztikában elmaradnak a közelharcban hatékonyabb csapatianktól. Egy hordával (hordákkal) felálló seregnek komoly fejtörést okozhatunk megfelelő mozgással. Mivel a mi csapataink kisebb létszámuknál fogva kisebb helyen is képesek manőverezni jelentős akadályokat képezhetünk egy 10 széles egységgel szemben. A legfontosabb dolog, amit meg kell tanulnuk, hogy csak és kizárólag ott keveredjünk közelharcba, ahol mi akarunk! Ennél a taktikánl nincs létjogosultsága a tiszta küzdelemnek. Semmiképp nem nyerhetünk frontális harcban! Felejtsük el a nyíltsisakos, előröl egymásnak csapódó, utolsó emberig tartó csatákat, mindíg ott kell lecsapnunk ahol az ellenfél a leggyengébb és lassan kell felőrölni az ellenállást! . A legfőbb célunk, hogy kerüljük mindaddig a konfrontálódást, amíg olyan jelentős előnybe nem kerülünk, ami biztosítja a (rész) győzelmünket. Ha támadunk sose tegyük azt egyedül, mindig hagyjunk lehetőséget egy flank vagy rear supportra. Egy kis gyakorlással, könnyen "kimaszterelhetjük" magunkat, a blokkolás, rediráktálás világában.
Elsődleges feladatunk a csata folyamán az ellenség gyorsan mozgó egységeinek eltakarítása. Erre valók a távolsági csapataink és támadó varázslataink. A csata elején ne foglalkozzunk az elit hordákkal, inkább teremtsük meg a megfelelő környezetet a tiszta manőverezéshez. Fontos, hogy minden esetben fókuszáltan támadjunk (főleg, mivel nagy valószínűség szerint a csapataink önmagukban nem lesznek képesek megfelelő erő kifejtésére). Nagy segítségünkre lehet, ha ismerjük az ellenfél seregét, így ki tudjuk választani azokat a pontokat, amelyek kiiktatásával extra nyomást helyezhetünk rá (gondolok itt pl. ha az alacsony Ld mellett pánikdobásra kényszerítjük, elszabadítunk szörnyeket, vagy pl, fanatikusokat).
Normális esetben a csatát mindíg valamelyik oldalon kezdjük és fokozatosan befelé haladva intézük a támadásaink. Ha kiiktattuk a gyors zavaró egységeket, megkezdhetjük a nagyobb csapatok lassú lemorzsolását (lövésekkel és varázslattal) A cél ezek után a nagyobb egységek oldalainak szabaddá tétele. Erre a célra való a seregösszetételnél utolsó 1/3-ként említett szekciónk. Nincs más dolgunk mint elkezdeni megosztani az elenfél frontvonalát. A szóló (jól manőverező vagy repülő)egységeinkel, illetve kisebb feláldozható csapatokkal el kell állni a flenkelésre, támogatásra beálló csapatok útját, méghozzá lehetőleg olyan módon, hogy az esetleges overrun mozdulatok minél távolabb vezessék azokat. vagyis lehetőleg az ellenkező irányba kerüljön a rohamozó csapat arcvonala. A szorosan együtt menetelő csapatokat, akár teljesen meg is bénithatjuk egy megfelelő helyezkedéssel (amennyiben képtelenné tesszük őket, egymás blokkolása miatt a fordulás manőverre). Ha sikerült egy nagyobb csapatot leválasztanunk a "csordától" elkezdhetjük a szintén fókuszált(!!) támadást. Mivel számbéli fölényben lesz ellenfelünk fontos a megfelelő időzítés. Ilyenkor általában az egyetlen dolog amitől tartanunk kell a "counter charge", de ha jól használtuk az előzőekben leírt blokkolást ezt ki is zárjuk a dologból. Érdemes figyelni pár dologra, amiket a szabály lehetővé tesz számunkra, azonban mivel viszonylag keveset alkalmazzuk, hajlamosak vagyunk megfeledkezni róluk! Ha lehet használjuk az erdőket. Kevésbé tudott, de minden egység, amely nagyobb részt az erdő területén belül tartózkodik, elveszíti a steadfast képességét. Azaz hiába múlna felül akár duplán is soraival a szembenálló csapat, nem fogja tudnia combat módosítókat negálni!. Mindezek mellett az összes skirmishelő egység (így a szóló karakter is) stubborn képességet kap amennyiben nagyrészt az erdő területén belül tartózkodik. Ne feledkezzünk meg, róla, hogy az oldalról/hátulról harcoló csapataink, amennyiben legalább két sorral rendelkeznek, elveszik a szembenálló csapat sorbónuszát! A kisebb létszűmú és gyengébb védekezésű csapatainkat lehetőleg mindíg oldalról/hátulról küldjük a csatába, mivel itt nem kap support atackot az ellenfél, és nem müködik a parry save sem!
Mivel rengeteg célpontot nyújtunk, igyekezzünk minél jobban megzavarni az elenfelet, és a valóságosnál nagyobb "pánikot" okozni egy-egy oldalon előrelopakodó olcsó egységgel (tökéletes példa erre Ubi 3 fős TK szekér csapata) ezzel levéve a nyomást (lövést/mágiát) a kulcs csapatainkról és eltérítve az elit csapatokat.
Még egyszer fontos hangsúlyozni, hogy az MSU seregek irányítóinál kiemeten fontos, hogy ismerjük az ellenfél seregének lehetőségeit és gyengeségeit és ezekhez alkalmazkodva alakítsuk ki taktikánkat és mozgásainkat!

Ez az összefoglaló meglehetősen általános, és talán sok közhelyt is tartalmaz, de talán segít egy kicsit, hogy mindenki kialakíthassa és a saját seregére szabhassa ezt a szerintem nagyon is élvezetes csatákat eredményező taktikát!

drunken

Boci
warlord
warlord

Hozzászólások száma : 1534
Join date : 2011. Jan. 12.
Tartózkodási hely : Budapest

Vissza az elejére Go down

Általános Seregtaktikák Empty Általános Seregtaktikák

Témanyitás  Boci 2013-03-28, 1:26 pm

Most, hogy közeleg a HTC esedékesnek érzem, hogy nyissunk egy topicot az általános taktikai leírásoknak.
Természetesen nem akarok vérpistike módba kapcsolni (igazándiból különösebb jelentősége nincs a versenynek), de egyébként is hasznos szerintem néhány taktikai elem megismerése.
Bár már elég régóta játszik mindenki, azért elég sok mindent nem használunk és elég gyakran az "egymásnak eresztjük aztán majd kockadobunk" jön ki végeredményként.
Akinek van gondolata, vagy bármi hasznos észrevétele, ami mindenki okulását és fejlődésének előidézését eredményezi ossza meg (természetesen csak annyira amennyire időtök engedi).


Boci
warlord
warlord

Hozzászólások száma : 1534
Join date : 2011. Jan. 12.
Tartózkodási hely : Budapest

Vissza az elejére Go down

Vissza az elejére


 
Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.